Blog - Onlinebaski.net

Onlinebaski.net ve ürünleri hakkında güncel yazı ve haberler

Mehmet Akif Ersoy'un Kartviziti

29.4.2014 by Admin

Mehmet Âkif Ersoy, 1873 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Ragif'tir. Ragif, ebced hesabıyla hicri 1290 rakamına karşılık gelmektedir ve bu rakam Mehmet Âkif Ersoy'un doğum tarihidir.

Mehmet Akif Ersoy'un Kartviziti

Mehmet Akif Ersoy Kartviziti

Mehmet Âkif Ersoy, Cumhuriyet Dönemi şairi, öğretmen, vaiz, hafız, Kur'an mütercimi ve milletvekilidir. Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarıdır. "Vatan Şairi" ve "Milli Şair" unvanları ile anılır. Çanakkale Destanı, Bülbül, Safahat en önemli eserlerindendir. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer almıştır.

Mehmet Akif Ersoy Kartvizit

İstiklâl Marşı'nı yazması

Aynı dönemde Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Bey kendisini ulusal marş yarışmasına katılmaya ikna etti. Konulan 500 liralık ödül nedeniyle başlangıçta katılmayı reddettiği bu yarışmaya, o güne kadar gönderilen şiirlerin hiçbiri yeterli bulunmamıştı ve en güzel şiiri Mehmet Âkif'in yazacağı kanısı mecliste hâkimdi. Mehmet Âkif'in yarışmaya katılmayı kabul etmesi üzerine kimi şairler şiirlerini yarışmadan çektiler. Şairin orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hâkimiyet-i Milliye'de yayımlandı. Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17.45'te ulusal marş olarak kabul edildi. Âkif, ödül olarak verilen 500 lirayı Hilal-i Ahmer bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Dar’ül Mesai vakfına bağışladı.

Osmanlı dönemine ait Kartvizit Örnekleri

Piyade Mülazımı İslam Selami

Osmanlı Kartvizit

Mülazım Selim Fahri

Osmanlı Kartvizit


Ne Dediler?

Bade Çeliker

Müşteri memnuniyetine bu denli önem verdiğiniz için çok teşekkür ederim,

iyi çalışmalar..

Erkan Yeşilyurt

İlgi alakanız ve hızlı çalışma sisteminiz için teşekkür ederiz.

Seda Altıntaş

Bu benzersiz hizmeti bu kalitede sunduğunuz için tebrik ediyorum :)