Blog - Onlinebaski.net

Onlinebaski.net ve ürünleri hakkında güncel yazı ve haberler

Kartvizitlerin Altın Oranı

3.4.2014 by Admin

Kartvizitler, kurumsal veya bireysel iletişim bilgilerimizin yer aldığı, diğer insanlarla hızlıca paylaşabileceğimiz küçük bilgi kartlarıdır. Bir kartvizit genellikle kart sahibinin şirket adı, kendi adı, iş ünvanı, telefon numarası, fiziksel adres ve e-posta adresi gibi bilgileri içerir. Elektronik haberleşme yaygınlaşmadan önce kartvizitler üzerinde telgraf numaraları da yer almaktaydı. Şu an ise kartvizitlerde Facebook, LinkedIn ve Twitter adreslerinin yanı sıra QR kod ve Microsoft Tag gibi çeşitli barkodlar da kullanılmaktadır. 

1895 yılına ait Amerikalı bir Avukatın Kartvizit örneği 

Eski Kartvizit

Peki Kartvizitler neden bu boyutlarda?


Öncelikle çok sık duyduğumuz bir kağıt boyutu olan A4 ve katlarının neden mevcut ölçülerine sahip olduğundan başlayalım. 

Kağıt boyutları uluslararası standartlara göre A, B ve C serisi olmak üzere sınıflandırılmıştır. Dünya üzerine en sık kullanılan seri A olmakla birlikte bu seri içerisinde en çok kullanılan boyut ise A4'tür (210 x 297 mm). A serisinin en büyük boyutu olan A0 (841 x 1189 mm) boyutuna sahip bir kağıdı eşit olarak ikiye katladığınızda A1, A1'i eşit olarak ikiye katlarsanız A2 boyutunu elde etmiş olursunuz. A4 ise A0 boyutunun 4 kere eşit olarak katlanmış halidir. 

A4
A serisi boyutundaki bir kağıdı ne kadar katlarsanız katlayın, en ve boy oranı değişmeyecektir. Matematiksel olarak bunu sağlayacak tek oran vardır oda 1,41'dir.  A serisindeki bütün kağıtların boy ölçüsünü, en ölçüsüne böldüğünüzde 1,414 sayısına ulaşırsınız. 

Böylelikle insan eline en uygun ölçü olan A8 (74 x 52 mm) boyutu referans olarak alınmış ve en boy oranı 1,4 - 1,8 aralığında çeşitli kartvizit boyutları standartlaştırılmıştır. 

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir çok Avrupa ülkesi standart olarak 1,545 en boy oranına sahip 85 x 55 mm boyutunda kartvizitleri tercih etmektedir. Amerika ve Kanada 90 x 50 mm, uzak doğu ülkeleri ise genellikle 90 x 55 mm boyutlarında kartvizitler kullanmaktadırlar. 


Ne Dediler?

Bade Çeliker

Müşteri memnuniyetine bu denli önem verdiğiniz için çok teşekkür ederim,

iyi çalışmalar..

Erkan Yeşilyurt

İlgi alakanız ve hızlı çalışma sisteminiz için teşekkür ederiz.

Seda Altıntaş

Bu benzersiz hizmeti bu kalitede sunduğunuz için tebrik ediyorum :)